eSIM-iga iPhone'i ükski Eesti mobiilioperaator veel ei toeta

kustuta
Eesti telefonioperaatorid loodavad uue põlvkonna nutitelefonid, millel füüsilist SIM-kaarti enam sees ei ole, järgmise aasta jooksul oma võrku integreerida. Autentimist võimaldavat mobiil-ID teenust aga niipea nende telefonidega kasutada ei saa, selleks peab riik enne lahenduse välja töötama.

Apple'i otsus võtta oma uutes iPhone XS/Max ja iPhone XR nutitelefonides kasutusele füüsilise SIM-kaardi kõrval eSIM ehk digilahendus toob tehnoloogiavaldkonnas kaasa innovatsioonilaine, millega tahavad ilmselt kõik tootjad kaasa minna. See tähendab, et juba mõne aastaga võivad eSIM-iga nutitelefonid ka Eesti turu üle ujutada. Kas operaatorid on selleks valmis? Ja kas riigi pakutav autentimisteenus mobiil-ID töötab ka eSIM-i peal, mis muidu füüsilise SIM-kaardiga seotud?

Praegu pole Apple'i uute nutitelefonidega Eestis veel suurt midagi pihta hakata - ükski Eesti telefonioperaator eSIM-i lahendust ei toeta. Küll aga kinnitavad kõik, et see on neil töös.

Tähtaegadest rääkides muutuvad kõik aga ettevaatlikuks ja konnkreetseid veksleid välja käia ei soovi. Üldiselt on aga operaatorite eesmärk järgmise aasta jooksul uue põlvkonna nutitelefonid oma võrku integreerida.

"Tänavu Elisa eSIM teenust veel pakkuma ei hakka. Teenus tuleb kindlasti tulevikus Elisa valikusse, kuid seda pigem seadmetesse, kuhu tavaline SIM-kaart enam ei mahu, näiteks andurid ja muud IoT seadmed," ütles Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann ERR-ile.

Tele2 pressiesindaja Liina Liiv ütles samuti, et eSIM lahendus veel valmis pole, kuid see on töös.

"Järgmisel aastal saab valmis, kindlast kuupäeva ei julge lubada," teatas Liiv.

Telia on eSIM-i valdkonnaga ainsana juba kokku puutunud. Nimelt sai eSIM-i ajastu Eestis alguse 2016. aasta juunis, mil Telia, Samsungi ja Idemia (SIM-kaartide tootja, varem kandis nime Oberthur) koostöös jõudis esimesena Baltimaades müügile eSIM-iga varustatud nutikell Gear S2 3G. Hetkel on Telia ainus kohalik operaator, kes eSIM-i võimekust pakub, toetades oma võrgus nii Samsungi kui Huawei nutikellasid.

"Telia on standarditele vastava eSIM tehnoloogia arendamise ja reaalse kasutamisega Eestis tegelnud mitu aastat ning väga põnev on näha, et nüüd on eSIM jõudmas ka esimesse nutitelefoni. Seega oleme omalt poolt huvitatud pakkuma eSIM-i tuge ka uutes iPhone'i telefonides ning seda esimesel võimalusel," ütles Telia Eesti tehnilise teeninduse juht Tanel Peep. "Valmisolek on Telia poolt olemas ning me töötame selles suunas, et Apple tooks selle funktsionaalsuse ka meie klientidele. Loomulikult on selleks vaja ka Apple'i tuge ja panust."

Mobiil-ID tugi ootab riigihanget

Operaatorid saavad omalt poolt küll pakkuda eSIM-iga nutitelefonidele võrguteenust, ent riigi mobiil-ID teenuse osutamine sõltub juba riigi infosüsteemi ameti (RIA) tehnilisest lahendusest, mida operaatorid ootavad.

"See on seadusandlik küsimus. Kindlasti oleme selle teenuse pakkumisest huvitatud, aga seda peab riigiga arutama," tõdeb Liina Liiv Tele2-st.

"M-ID on teoreetiliselt võimalik tööle saada eSIM-idel, aga et sellest saaks ka riiklikult aktsepteeritav vorm, läheb kindlasti aega," tõdeb ka Mailiis Ploomann Elisast.

Telial on kogemus Samsungi demotelefoniga olemas, kuid teenust püsivalt pakkuda veel ei saa.

"Eelmisel aastal töötas Telia koostöös SK ID Solutions AS-ga ja IDEMIA-ga välja lahenduse mobiil-ID turvaliseks ja jätkusuutlikuks toimimiseks eSIM-il ning esimesed dokumendid said selle lahenduse abil testimise korras ka digiallkirja. Tänase seisuga see tehniline lahendus töötab, kuid pole veel sertifitseeritud," võttis Tanel Peep Teliast olukorra kokku, mööndes, et olukorras, kus turule hakkavad jõudma esimesed eSIM-i toega telefonid, tekib vajadus ka mobiil-ID teenusega edasi liikuda.

Riigil aga seda lahendust veel pole ning see pole ka töös.

"Põhimure, mis on seotud eSIM-iga, on seotud ikkagi sellega, et see on integreeritud kaart ja tootja poolt sinna pandud. Kuidas kiip on toodetud, millised on turvanõuded ja -piirangud, see on meie kontrolli alt väljas," kirjeldas RIA küberturvalisuse teenistuse juht Uku Särekanno asjaolusid, millega nad arvestama peavad. "Turvalisuse seisukohast, kaart on kaart. Aga oleme sõltuvuses telefonitootjast."

Särekanno tõdes, et suurte telefonitootjatega käib suhete loomine hoopis teistel alustel kui kohalike mobiilioperaatoritega, mistõttu võtab kõik aega ja on keerulisem, sest kogu protsess on suuresti tootja kontrolli all.

"Kui vaatan trendi, siis liigutakse selles suunas, et telefonidel on eSIM. Ühel hetkel võib tekkida olukord, kus turul on telefonid, mis mobiil-ID-d ei toeta," tunnistas Särekanno.

RIA e-ID valdkonna juht Margus Arm, kes mobiil-ID teenuse eest vastutab, leiab, et kiirustada pole põhjust.

"Et eSIM-iga telefonid massidesse jõuaks, võtab veel aastaid aega. Esialgu tulevad ilmselt kahe SIM-ipesaga telefonid. Ja ega operaatoritel võrgud ole ka veel valmis," ütles Arm, pidades silmas nii tava- kui eSIM-i võimekusega nutitelefone.

Riigi arendustegevus sõltub riigihangetest. RIA-l kehtib praegune mobiil-ID leping 2020. aasta alguseni, seni mingit muutust teenuses tulla ei saa. Küll aga saab eSIM-idega arvestada vajadusel alates 2020. aastast.

"Tahame, et oleks tugev autentimine, nii et ei taha hakata kiirustama ja rapsima enne 2020. aastat. Siis vaatame, mis suunas mobiil-ID-ga edasi liikuda. Kõik käib ju hanke korras," ütles Arm, lisades, et ega nad käed rüpes ka istu.

Kui mobiilioperaatoritel huvi on, on RIA valmis nendega kohtuma ja asja arutama, ent teenuse arendamise eeltingimus on, et operaatorite võrgud eSIM-i toetamiseks valmis oleksid.
Sinu Vastus
Sinu nimi
Logi sisse / Registreeri
7217   1
Sarnased temad Tagasi