Suur reede ja munakoksimine

Seletage miks on suur reede vaba päev ja kuidas on munakoksimine seotud Jeesusega?
külaline94619 13.04.2017
Suur reede on kristlik püha, mil tähistatakse Jeesus Kristuse ristilöömist ja surma Kolgata mäel.
See kuulub kokku rea teiste pühadega, mis seostuvad Jeesuse eluga.
Suur reede eelneb lihavõttepühadele ning võib langeda kokku juudiusu paasapühadega.
külaline79349 13.04.2017
Reede kohta ma ei oska öelda, miks just reede peaks vaba päev olema. Ma väga loodan, et ta on meil vaba päev seetõttu, et ta ka Euroopas vaba päev on ning riigiisad tahavad lihtsalt ennast euroopalikuna kujutada. Muud ajaloolist ega ka mitte kultuuriloolist põhjust ma ei tea selle päeva pühitsemiseks. Ja kui keegi tuleb nüüd väitma, et suur reede on kuidagi seotud Jeesuse ning tema ülestõusmisega, siis oleks minu kord küsida - kuivõrd sobib religioosne püha riigipühaks?
külaline16963 14.04.2017
Jeesus oli mees ja tal olid munad. Ju siis koksiti suurel reedel munad ka lahti ehk õnnelik lõpp enne õudset lõppu.
teadlane 14.04.2017
Reede

Nimetus reede tuleneb muinasskandinaavia viljakusjumalanna Freyja nimest. Reedet peeti kõige halvemaks nädalapäevaks juba keskajal kogu Euroopas. Esiteks oli tegemist paaritu päevaga, teiseks oli see mitmete ususündmuste tõttu neetud ja halb päev: suur reede ehk Kristuse surma, kuradi taevast allaviskamise päev jm.

Reede ei sobinud tööde alustamiseks ja suuremate muudatuste ettevõtmiseks, kolimiseks, reisideks, pulmadeks, kosjadeks, ristseteks ega isegi matusteks. Keelatud oli karjalaskmine; lammaste niitmine, loomade tapmine. Reede sobis üksnes selliste tööde puhul, mille sihiks oli millegi kahjustamine, lõpetamine või kahandamine, nagu näiteks tüütute söödikute ja putukate tõrjumine (ehkki sedagi oli soodsam neljapäeviti, eriti vanakuu neljapäeviti alustada). Viie reedega kuud peeti õnnetuks. Reedet peetakse tänini õnnetuks päevaks ja mitmel pool seostatakse ikka veel õnnetusi, sh autoavariisid just halvaendelise reedega.
külaline79612 15.04.2017
Usundiõpetust vaja? Suur Reede oli päev, mil Kristus suri ristisurma ja lunastas oma kannatustega meie kõigi patud. Sellele järgneb Vaikne Laupäev. Pühapäev tähistab Kristuse ülestõusmist. Munadega seostub see järgmise legendiga: Läinud pühapäeval peale Kristuse ristilöömist munakorviga turule. Talle tulid teel vastu naised, kes olid tahtnud Kristust tema hauas võida, kuid leidnud hauakivi koopasuu eest äralükatuna ja haua enda tühjana. Kui nad seal siis halanud ja ahastanud saanud nad teate, et Kristus on üles tõusnud. Neile anti käsk seda rõõmusõnumit kõigile kuulutada. Munakorviga naine polnud seda uskunud ja sõnanud: "Kui see tõesti tõsi peaks olema, siis värvugu munad mu korvis punaseks". Ja ennäe, munad muutusidki värviliseks.
Suur Reede ja Ülestõusmispühad on kogu kristliku maailma tähtsaimad pühad. Eriti uhkelt tähistab seda katoliiklik maailm. Lisaks esimesele pühale, on mujal maailmas töölt vaba ka teine püha ja mõnel pool kolmaski.

Imelik üldse, et keegi pahandab sellepärast, et talle on antud aastas lisaks üks vaba päev.
külaline34066 16.04.2017
laupäeval ka ei tasu midagi teha, pidi nässu minema, mul läks ka :)
Sinu Vastus
Sinu nimi
Logi sisse / Registreeri
4   1
Sarnased temad
M Munadepüha 2018. Millal on munadepühad?
Tagasi